Går mot rekordresultat, men kan bli «belønnet» med skattesmell på 97 millioner kroner fra regjeringen

Grunnrenteskatten på vindkraft, som etter planen blir innført fra 2024, er dårlig nytt for Varanger Kraft og dermed også for eierkommunene deres i Øst-Finnmark.

Eierkommunene i Øst-Finnmark, Sør-Varanger, Vadsø, Tana, Båtsfjord, Berlevåg, Vardø og Nesseby har de siste årene hentet ut millioner av kroner i utbytte for å fylle opp trange kommunebudsjetter. Mye tyder på at utbyttet i år vil være langt lavere, om det i det hele tatt blir noe, noe som er dårlig nytt for kommunene som i disse dager skal i gang med å vedta budsjett for neste år.

Kilde: Varanger Kraft, Vindkraft | Går mot rekordresultat, men kan bli «belønnet» med skattesmell på 97 millioner kroner fra regjeringen