Bunaden er et populært og høyt verdsatt festplagg. I disse dager er det mange som lurer på om det er greit å ta med bunad og smykker i håndbagasjen.
Du kan fint ta med bunad og bunadssmykker inn i flyet som håndbagasje, men det kan lønne seg å være litt forberedt før du skal gjennom sikkerhetskontrollen.
Søljer, knapper og smykker vil gi utslag i metalldetektoren. Samle bunadssmykker i en smykkepose eller i et smykkeskrin og vis det til sikkerhetskontrolløren når du forteller at du har med bunad i håndbagasjen.
Bunadskniv må sendes som innsjekket bagasje eller spesialbagasje.
Kaker i sikkerhetskontrollen?
Når det gjelder bløtkaker kan ikke reisende ta med seg disse gjennom sikkerhetskontrollen, siden krem er klassifisert som smørbart / flytende.
– Kaker egner seg heller ikke så godt i innpakket bagasje, men her skal passasjeren selv få vurdere hva de gjør. Vårt beste råd er å la vertskapet på ankomststedet stå for bakingen, sier lufthavnsjef Frank Pedersen ved Berlevåg lufthavn.
Bunadssluse til 17. mai!
I forbindelse med 17. mai ønsker Oslo Lufthavn å tilby de reisende ekstra service ved å la alle i bunad benytte seg av familieslusen. Ordningen vil være tilgjengelig 16. og 17. mai.
Oppdag mer fra Berlevaagnytt.Com
Abonner for å få de siste innleggene sendt til din e-post.
