Fredag den 25. januar, ble det avholdt ett foreldrekurs innen badminton i Berlevåg. Her var det lek, morro, terping og forklaring på det meste, fra kl 18. og helt til det var ferdig kl 21.
Tekst og bilder: Mirjam N. Hammeren
Målet med foreldrekurset var:
– Foreldrene skulle bli mer kjent med den sporten barna deres driver med
– Foreldrene skulle utføre øvelser i praksis
– Foreldrene skulle bli mer kjent med regler og rutiner både i spill og turneringer.
– Foreldrene skulle bli kjent med hvorfor jeg som trener gjør forskjellige avgjørelser i forhold til deres barn.
– Foreldrene skulle kunne spille sammen med barnet, og heve badmintonferdighetene til barna
– Et bakenforliggende mål er at foreldrene kanskje selv ønsker å begynne å spille badmintonJ
”Kursinstruktør” var Mirjam med gode hjelpere som utførte øvelser i praksis.
De yngste barna synes den aller artigste oppvarmingen er kanonball. Selvfølgelig måtte vi legge opp til kanonball som oppvarming på foreldrekurset. Noenlunde jevnbyrdige lag ble inndelt. Etter hvert tok vinner-/killerinnstinktet fullstendig overhand. Velkjente, stabile foreldre fikk et nytt, ugjenkjennelig ansiktsuttrykk og kroppsbevegelser da muligheten for å bli seierherrer og casche inn poeng for laget sitt ble innenfor rekkevidde.
Innimellom harde økter koste vi oss med medbrakt kaffe, frukt og noe søtt J
Etter dette fokuserte vi på badminton. Her ble foreldrene informert av regler i sporten. Deretter visste vi rackertgrep og enkel balltilvenning. I tillegg gikk vi gjennom flere forskjellige av de mest brukte (og enkleste) slagene; serv (single og double), clear, netdrop, drop, smash og drive. De fikk også forsøkt å øve på hvert slag.
Vi var en gjeng på totalt 19 voksne, og noen unger som koste oss sammen i hallen. Vi hadde det uhøytidelig og veldig gøy sammen. Etter seansen i idrettshallen var det avtalt at vi skulle ut å spise pizza sammen – avslutte med litt sosialt samvær. Men mens de fleste dro hjem for å dusje og legge småbarn, ble en del av den harde kjerne igjen og spilte 5 nye runder med kanonball J
BT & IF badminton har fått et tilskudd på kr 10 000 fra KLPs dugnadsfond . For disse pengene skulle vi kjøpe t-skjorter til alle deltakerne, samt litt kosemat.
Oppdag mer fra Berlevaagnytt.Com
Abonner for å få de siste innleggene sendt til din e-post.




