Håper på mer innflytelse for ungdommen i Berlevåg

På valgdagen mandag 14. september mellom kl. 1130 og 1400, vil det også være mulig for ungdom i Berlevåg å velge medlemmer til et nytt ungdomsråd. Håpet er å gi de unge et talerør overfor politikerne, og ikke minst litt mer innflytelse overfor egen hverdag.

Ute (2).NEF

Kenneth Hammari håper ungdommen vil få mer innflytelse på de sakene som omhandler dem, hos politkerne på rådhuset

Den som har fått oppgaven å få dette på plass, er Kenneth Hammari. Han skal det neste året fungere som miljøarbeider i Berlevåg kommune, og forteller at han er godt i gang med å få på plass en liste med kandidater, som ungdommene kan velge blant. Han sier at responsen til nå har vært kjempegod.

– Ungdommen har vist kjempeengasjement! Allerede første dagen kom det ni stykker og meldte seg til lista, sier Kenneth. Som legger til at fristen for å sette seg på lista er førstkommende fredag 4. september. Da kan man enten ta kontakt med Kenneth direkte (se e-postadresse under artikkelen), eller snakke med kontaktlæreren sin på skolen.

 

De som kan stemme under valget på musikksalen på Berlevåg skole mandag 14. september kl. 1130 – 1400, er ungdom fra 8. klasse og opp til 18 år.

– Dette er samme aldersgruppe som også kan stå på listen, sier Kenneth. Som sier at håpet er å kunne forankre dette i den politiske agendaen i kommunen. Dette gjennom å få politikerne med på, å gi ungdomsrådet en plass i kommunestyret, med talerett i saker som angår ungdommen, og ikke minst få legge frem sine egne saker.

– Det er viktig at ungdom blir sett og hørt, slik at de kan være med og påvirke sin egen hverdag, sier Kenneth.

 

Han forteller at han til nå har vært med blant annet ordføreren, og har fått positive tilbakemeldinger. Han sier at hans oppgave blir ikke bare å få dette i gang, men også å være både sekretær og veileder for ungdomsrådet, og legge tingene til rette for dem.

Fra dette konotret vil Kenneth ha fokus på ungdomsmiljøet i komunen

Fra dette konotret vil Kenneth ha fokus på ungdomsmiljøet i komunen

– Jeg vil jobbe tett opp mot både skolen og administrasjonen i kommunen, med fokus på ungdomsmiljøet i kommunen, sier Kenneth. Som er utdannet pedagog og har flere år bak seg som lærer på Berlevåg skole. Han er veldig optimistisk for fremtiden, og håper at ungdommen skal få mer innflytelse på stedet.

Ønsker du å være med på lista til valg av ungdomsråd, kan du som sagt enten snakke med din kontaktlærer, eller sende en e-post til: kenneth.hammari@berlevag.kommune.no


Oppdag mer fra Berlevaagnytt.Com

Abonner for å få de siste innleggene sendt til din e-post.