En gang i løpet av helgen har noen tatt seg inn i Berlevåg kirke, hvor de har knust flere vinduer. Blant disse en av de originale mosaikkrutene, fra da kirka ble innviet i 1960.

Dette vinduet som ligger skjult for omverden,
har man tatt seg inn gjennom uforstyrret
Det var kirketjener Kim Are Amundsen, som oppdaget ugjerningen mandags morgen. Han sier det ikke var vanskelig å skjønne hva som hadde skjedd, med tanke på alt det knuste glasset som lå på gulvet. Han sier at de har knust mosaikkruta i selve kirkeskipet, med et knekt moppeskaft, og tatt seg inn den vegen. Etter hvert som han gikk rundt og sjekket, fant han spor etter «gjesten(e)», både i kjelleren, på toalettene og ellers rundt omkring i kirkebygget. Han fant til og med noe som kan ligne på blod på det ene dørhåndtaket, på utsiden.
Kirkeverge Tine Løkka Nergård er sjokkert over at noen kunne finne på å gjøre dette. At man ikke har respekt for kirka, kan hun ikke forstå. Hun sier at kirka er med på å lage en ramme rundt befolkningen i Berlevåg, gjennom dåp, konfirmasjon og begravelser. Derfor synes hun det er veldig trist, at noen kan gjøre noe slikt. Hun sier at forholdet er anmeldt til Politiet, som har vært og sikret eventuelle tekniske bevis. Hun sier at de ikke har noen mistanke til hvem som kan ha gjort dette, men appellerer til at den, eller de som står bak ugjerningen, om å stå frem. Både Nergård og Amundsen har et håp om at dette skal bli oppklart. I mellomtiden står de foran et opprydningsarbeid, ingen av dem hadde trodd de skulle oppleve.
Under kan du se flere bilder, etter hærverket i kirka:

Det har vært brukt stor kraft for å slå inn ruta,
Med tanke på alt det knuste glasset som lå på gulvet

Denne originale mosaikkruta fra 1960 var helt ødelagt

Man fant spor av det som kan virke som blod,
på det ene dørhåndtaket utvendig

Både kirketjener Kim Are Amundsen og kirkeverge
Tine Løkka Nergård, er sjokkert og fortvilet over
innbruddet og hærverket i kirka

Også vinduet til toalettet på sakristiet, ble slått inn
Oppdag mer fra Berlevaagnytt.Com
Abonner for å få de siste innleggene sendt til din e-post.

Vettu.. Dette provoserer meg så inni hæ**** at folk kan finne på.. Har selv ikke alltid vært mors beste barn i oppveksten, men slikt som dette krever en real dose god gammeldags juling som gjør det vanskelig å fungere de nærmeste dagan …..
Håpe den eller de som har gjort dette, selv melder i fra, og gjør opp for seg på ene eller andre måten.. Det er ikke alltid like greit i ettertid.
Hvis det er noen som har tips i saken ber jeg dere ta kontakt med politiet i Berlevåg.
Kirken betyr mye for oss alle…det er så rystende at barn,ungdommer eller voksne finner ut at de skal gjøre hærverk.
Æ trudde aldri at æ sku få oppleve at folk sku gå bananas på kirka. En skam, at folk ikke skjæmmes. Vedkommende kan ikke ha hvert tilstede når gud delte ut vett. Måtte ansvarlige få rævjuling! D e flaut at d e mulig å synke så lavt. Vest ansvarlige har litt verdighet i behold så bør den/de melde sæ snarest!
Trodde aldri at den problematikken med hærverk på kirke/kirkegård skulle melde seg på i Berlevåg:( Det er noen feiginger/»bleikinger» som gjør sånt – men naivt å tro at sånne feiginger melder seg frivillig! Vi har hatt våre «runder» på kirkegåprden- den siste med over 40 veltede gravstøtter…» På tide å spørre seg om som samfunn om hvilke verdier vi I PRAKSIS ( og glem alle flotte ord!!) vi formidler til yngre generasjoner??