Søppel på avveie- er det ditt..?

{mosimage}Noen tror visst at ØFAS også har en avdeling på Revnes ved det gamle støperiet. Nedenfor kunstverket av gamle forsteinede sementsekker i Kulturminneløypa ”Molobygging” er det søppel, MYE søppel.

Noe er selvsagt kommet med havet, men det er også skrot som med hensikt er dumpet her.

Vi fant plast- og glassflasker, hermetikkbokser og plastavfall, som tydelig en gang hadde vært i en søppelsekk, stukket inn blant steinene. Hvem har samvittighet til å dumpe en sekk med søppel ved ei nydelig strand? Og hvorfor ble ikke dette like godt kastet i vedkommendes søppelcontainer? Det er også tippet bygningsdeler, bildekk, hageavfall osv der.{mosimage}

Er folk i Berlevåg virkelig så gjerrige at de ikke kan betale ØFAS noen hundrelapper for å bli kvitt dette på en ordentlig måte?  Vi hadde en ryddesjau i området nylig da vi synes det er flaut å lede turister langs ei etablert løype som er full av søppel (søppelsafari?). Problemet er det samme også i Bruddet. Etter at det i fjor ble ryddet masse skrot der, er det folk som på nytt har begynt å dumpe søppel. Vi ryddet ikke for at det skulle bli plass til nytt avfall..

Vi håper at de som slenger fra seg søppel på uoffisielle tømmeplasser slutter med dette. Det blir ikke borte selv om det ikke vises fra en eller to vinkler. Kanskje det vil hjelpe hvis folk blir tøffere til å si fra at dette ikke er greit når de ser miljøsvinene på tokt – for dere blir faktisk observert. Ikke kast søppel i naturen!{mosimage}

Hilsen arr. av Kulturminneløypa ”Molobygging” (Berlevåg Havnemuseum, BRF, Berlevåg Museums- og Historielag og Berlevåg skole)


Oppdag mer fra Berlevaagnytt.Com

Abonner for å få de siste innleggene sendt til din e-post.