Skjenkebevilling på gammelpuben

{mosimage}På kommunestyremøte 18. desember kunne rådmannen opplyse at Anchor Hotell vil miste skjenkebevillingen permanent fra 23. desember. Dette grunnes manglende innbetalinger av kommunale avgifter.

{mosimage}

 

 
(saken er oppdatert – se lengst ned i artikkelen)

 

Må overholde reglene for å inneha skjenkeløyve

Rådmann Bjørn Ove Persgård sier til
berlevaagnytt.com på telefon at for å kunne inneha skjenkebevilling må
vandelen være i orden, og må opprettholdes i løpet av
bevillingsperioden.
Anchor Hotell skylder nå 180.000 i kommunale avgifter, og hvis ikke
dette blir innbetalt innen 23. desember blir skjenkebevillingen
inndratt permanent.

 

Ingen drift ingen penger


Aksel Aleksandersen sier på telefon at han er rystet over avgjørelsen. Det er masse andre private og offentlige etater som har utestående renovasjon, -men her prioriterer man å bruke ressurser på å stenge ned all form for hotelldrift.Vi opplever dette som enda et ledd i en heksejakt.

Aksel kommenterer videre at rådmannen foretok et altfor drastisk vedtak allerede i slutten av oktober da de valgte å ta fra oss skjenkebevillingen og gi oss altfor korte frister. Som følge av dette mistet vi hele julebordsesongen. Jeg må presisere at det ikke er 180.000 det dreier seg om. Det riktige tallet er 92.000  kr totalt.

Det som er synd her er at det lokale initiativ og tilbudet til befolkningen som blir skadelidende, -sier Aleksandersen på telefon.

 

Har ikke tid til meg på kommunehuset

Odd-Vidar Hansen som driver puben sier på telefon at han har vært to ganger på kommunehuset for å ta de nødvendige papirer for å kunne inneha skjenkeløyve. -Begge gangene hadde de hatt feil på data og at det kom noe i veien. Kontorsjef Geir Goa skulle skulle kontakte meg men jeg har ennå ikke hørt noe fra han.

Jeg håper nå virkelig at de har tid til meg på kommunehuset slik at jeg kan få tatt de nødvendige papirer og søke om skjenkebevilling i mitt eget navn, så vi får puben i drift snart. Jeg har investert i 70.000 i brennevin og øl til jul og sitter i knipe hvis jeg ikke får omsatt dette.

 

Betal regningene først

Jeg kjenner ikke til saken om at Odd-Vidar ikke har fått anledning til å ta de testene for å kunne inneha skjenkeløyve. Men man må ikke sammenblande sakene her. Den ene saken har ingenting med den andre å gjøre.

Rådmann Bjørn Ove Persgård sier til slutt at det er ingen som vil få skjenkebevilling på hotellet før regningene er gjort opp for seg. Hvis de betaler det de skylder kan de til og med få utvidet skjenkebevilling i henhold til gjeldende direktiv.

 

 


  • Den 31. oktober mistet Anchor Hotell bevillingen ut året fordi de ikke
    har overholdt skjenkevilkårene og skjenket alkohol til gjester utendørs
    etter 15. september.
  • Denne avgjørelsen ble senere redusert og 1. desember
    åpnet Anchor Hotell opp pubdriften med ny daglig leder. Odd-Vidar
    Hansen inngikk en leieavtale der han skulle drive puben inntil videre.

 

Oppdatering:

Odd-Vidar Hansen har fått midlertidig skjenkebevilling fra mandag 22. desember til 15. januar.  Puben blir altså å være åpen med utvidete skjenkebevilling i jula. Dette sier rådmann Bjørn Ove Persgård.

 


Oppdag mer fra Berlevaagnytt.Com

Abonner for å få de siste innleggene sendt til din e-post.