Det var Jim Olsens F-46-B Berlegutt som i løpet av natten/morgentimene til Julaften, slet seg fra fortøyning på Revnesbukta.
Det var Jim Olsens F-46-B Berlegutt som i løpet av natten/morgentimene til Julaften, slet seg fra fortøyning på Revnesbukta. Båten, som er bygget i 1948 og er 12 meter lang, lå stille og rolig i fjæresteinene ved Dampskipskaia, og blir nå liggende til Redningsselskapet skal ta den løs iflg. eier Jim Olsen.
I området den ligger er det hovedsaklig sandbunn og slett fjellformasjon med tare på. I Berlevåg natt til Julaften blåste det friskt i sørlig retning. Utfallet ville nok kunne blitt helt andeledes på nær sagt alle andre vindsorter, da vi fra tidligere vet at både tidligere Prammen som betjente hurtigruten før Dampskipskaia kom, og en fiskebåt, fikk sitt tilholdsted på havets bunn ca midt ute ved østermoloen i Berlevåg.

Foto(C)Arnt Eirik Hansen / Berlegutt ligger rolig vel 300m sør for Dampskipskaia på Julaften
Oppdatering 24.12 kl 19:00
På flo sjø kl 19:00 søndag kveld kunne man nå se at Berlegutt sto på kjølen å vugget frem og tilbake helt oppe i flomålet, presset inn av den sørlige vinden og sjøen. Den er nå så høyt oppe at det ikke er usannsynlig at det vil oppstå skader på kjølen og skroget.
Vi filmet en 12 sekunder snutt som viser hvordan den nå står
{mgmediabot}images/stories/video/berlegutt2412kl1900.wmv|true(Berlegutt i fjæra ved dampen)|660|500{/mgmediabot}
Oppdatering 30.12.06
Fredag kveld rundt kl. 22:30 ble det gjort ett forsøk å dra Berlegutt av land, men dette gikk ikke som håpet. Det var R/S Ulabrand som gjorde slepet, og når det først kom i gang så var det kun 4-5 meter båten rørte seg før den stoppet mot ett skjær i sjøen. Det går en liten rygg rett bak der båten lå og kjølen tok altså mest sansynlig i denne og stoppet opp.
R/S Ulabrand gjorde ny plassering og ved neste slepeforsøk så slet dem slepet i stykker, og kveldens forsøk ble pakket sammen for denne gangen.

Berlegutt klar for slep, med R/S Ulabrand i bakgrunnen(lysene du ser til høyre i bakgrunnen)
Oppdag mer fra Berlevaagnytt.Com
Abonner for å få de siste innleggene sendt til din e-post.
